وب سایت ع . ا. بسطامی

وب سایت  ع . ا. بسطامی
طبقه بندی موضوعی

۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

دو برش از منش امام صادق (ع)

جمعه, ۸ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۲۷ ق.ظ
شهادت صاحب مکتب علمی اهل بیت (علیهم السلام) تسلیت باد
1-اگر امام صادق(ع) در زمانه ما می زیست احتمالاًمورد طعن متدینان قشری قرار می گرفت ، چون ظاهراً نشانی از "زهد ظاهری" با خود نداشت ، هم آراسته بود و لباسِ خوب می پوشید ، و هم شخصیتی بلند نظر و منعطف داشت. نقل است روزی " سفیان ثوری " -از زاهدان معروف عصر امام - ، جلوی حضرت به طعن درآمد که علی(ع) که جدّ توست چنان نمی پوشید که تو می پوشی و امام بعد از آنکه جامه زمختی که در زیر لباسهایش پوشیده بود به سفیان سوری نشان داد ، پاسخ دادند “ زمان علـى(ع) زمان فقر و ندارى بـود واکنـون همه چیز فراوان است. پـوشیدن آ ن لباس در ایـن زمان لباس شهرت است و حرام . خداوند زیبا است و زیبایى را دوست دارد و چـون به بنده اش نعمتـى مـى دهـد، دوست دارد بنده اش آن را آشکار کنـد. اگر جدم علی در زمانه من می زیست همینگونه لباس می پوشید که من می پوشم و اگر من در زمانه او زندگی می کردم همانگونه لباس می پوشیدم که علی(ع) می پوشید"

2-امام صادق(ع) را باید نماد دینداری معرفت گرایانه و تعقلی دانست . وقتی ایمان، مبتنی بر فهم و شناخت و دلیل شد آنوقت هم انسان را در ساحل آرامش می نشاند و هم در مواجهه ی با مخالفان ، عقل پذیر و منطقی جلوه می دهد . امام صادق(ع) کسی بود که در حلقه شاگردانش که بالغ بر چهار هزار نفر ذکر شده است ملحد و منکر خدا هم پیدا می شد اما نه آنها را طرد می کرد و نه با بی اعتنایی و بد خُلقی با آنها رفتار می نمود. بلکه همواره سخن آنها را کاملاً می شنید آنوقت با دلایل متقن و براهین روشن جای ابهامی برای آنها باقی نمی گذاشت . روزی "ابن ابی العوجأ " یکی از ملحدان زمان امام با یکی از شاگردان امام وارد بحث شد ، در میانه بحث و گفت و گو ، آن شاگرد امام از سخنان و عقاید ابی العوجأ به شدت برافروخته شد و شروع کرد به توهین و بد و بیراه گفتن به ابن ابی العوجأ که: ای دشمن خدا، ملحد شدی و پروردگار خود را  انکار می کنی! و . . . ابن ابی العوجأ گفت: «ای مرد، اگر تو از یاران جعفر بن محمد صادق هستی، او خود با ما چنین سخن نمی‏گوید و این گونه با ما مناظره نمی‏کند. او از سخنان ما بیش از آنچه تو شنیدی بارها شنیده ولی دشنام نداده است و در بحث بین ما و او از حد و ادب بیرون نرفته است، او آرام و بردبار و متین و خردمند است و هرگز خشم و سفاهت بر او چیره نمی‏شود، سخنان و دلائل ما را می‏شنود تا آنکه هر چه در دل داریم بر زبان می‏آوریم، آنگونه که گمان می‏کنیم بر او پیروز شده‏ ایم، آنگاه با کمترین سخن دلائل ما را باطل می‏سازد و با کوتاهترین کلام، حجت را برما تمام می‏کند چنانکه نمی‏توانیم پاسخ دهیم، اینک اگر تو از پیروان او هستی، چنانکه شایسته اوست، با ما سخن بگو».

 آری سیره اهل بیت (ع) در مواجهه با مخالفان و کسانی که از هر لحاظ اعم از اعتقادی و فکری و سیاسی مثل ما نمی اندیشند همین است که از امام صادق(ع) خواندیم ، خشونت و توهین و تحقیر از آنجا آغاز می شود که دست آدمی از منطق و استدلال خالی باشد .برای همین است که اینهمه توصیه به معرفت و دانش دینی می شود تا در چنین مواقعی ناگزیر نباشیم بر خلاف سیره امام صادق(ع) رفتار کنیم

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ مرداد ۹۵ ، ۱۱:۲۷
ع . ا . بسطامی